Sæsonopstart 2025

11-03-2025

Der er et nyhedsbrev på vej ud i e-mailboksen til medlemmerne, men her er lige seneste nyt fra bestyrelsesmøde i SSS 10/3-25

Bestyrelsen blev konstitueret, således at roller og ansvar blev fordelt Desuden blev bestyrelsens mødekalender og faste punkter aftalt.

Fem temaer skal fremhæves her:

TEMA 1. FÆLLES OM SSS
Bestyrelsen konstaterer en god opbakning til de fælles arrangementer, herunder generalforsamlingen. Stor tak for dette – en forening er kun det, som den er sammen om, og i SSS er vi sammen om meget 🙏

Det skal i den forbindelse nævnes, at det var bestyrelsen en meget stor fornøjelse, at generalforsamlingen kunne hylde og anerkende Svend Johan Weimann og Ove Boenæs som æresmedlemmer for gennem en meget lang årrække, med stor – og vedvarende – veneration for sejlklubben, at have ydet væsentlige og værdifulde indsatser for udviklingen af Svendborg Sunds Sejlklub.

Og en det var også en stor glæde, at generalforsamlingen kunne hylde og anerkende Mette Groth og Per Lorenzen som Årets SSS’ere for deres altid store engagement i aktivitetsudvalget, hvor de stiller op med godt humør og forkæler os andre med lækker forplejning til de fælles arrangementer.

TEMA 2. AKTIVE UDVALG
Der er virkelig god aktivitet i de fleste udvalg, så vinterpladsudvalg, aktivitetsudvalg, ungdomssejlerne, sejlerskolen, J70, OK-joller, Wayfarer og Dragon Force 65 samt seniorgruppen fungerer superfint … men vi har gennem flere år manglet et egentligt fælles kapsejladsudvalg – det vil vi prøve at etablere i løbet af 2025 for at kunne konsolidere og udvikle kapsejladsaktiviteter fremover.

I år aflyser bestyrelsen således Tåsinge Rundt 2025. Vil du være med i et kapsejladsudvalg eller bare nysgerrig på, hvad det kunne blive til, så kontakt gerne formand@sss.dk

TEMA 3. SIKKER DRIFT FOR FØLGEBÅDENE
Der arbejdes på flere forhold i lyset af motortyveriet fra februar. Nyhedsbrevet beskriver mere om bestyrelsens håndtering af sagen, og der arbejdes videre.
Vi forventer at ungdomstræningen kan starte på fuldt program fra 3. April.

TEMA 4. JOLLEPLADSER 2025
Jolleplads 2025 tildeles i det omfang, der er plads – og vilkår aftalt med Svendborg Havn overholdes.
Jolleplads opnås ved at skrive til formand@sss.dk

TEMA 5. VI ER OGSÅ FÆLLES OM DET VIGTIGE!
Der er bestyrelsesmøder kl.19:30 på følgende datoer : d. 10. April, 15. Maj og 16. Juni.
Første punkt er åbent punkt hver gang for alle medlemmer 19:30-20:00 med fokus på sponsorater og økonomi. Det er et fokus på at koordinere, videndele og inspirere.
Andet punkt er tiltænkt fokus på udvalg 20:00-20:30. Alle udvalg kan melde punkter ind en uge før til bestyrelsen. Det er et forsøg på at skabe gennemsigtighed og hjælp på tværs.
Efter 20:30 forfølger bestyrelsen den interne dagsorden.

– og haster det med afklaringer, så er træder bestyrelsen selvfølgelig sammen med kort varsel … 

Opsummering
Sejlsæson nummer 159 i Svendborg Sunds Sejlklub er på alle måder godt på vej – alle officielle udvalg er kontaktet for at opdatere deres informationer for 2025, og der er livlig aktivitet på Strandgården i weekenderne – både hos kølbådene på vinterpladsen og på sundet, hvor OK-joller, Wayfarer og J70 boltrer sig, mens der sejles modelbådesejlads i havnebassinet.

Foto.
Det er på få måneder blevet ganske populært at sejle modelbåd Dragon Force 65 i SSS

Facebook
Kontakt os
Kontakt os

Kontakt os

Email
Bekræft din e-mail adresse